Technické a informačné služby, On-line marketing (TIS)
TIS
3917 M 03 Technické a informatické služby v elektrotechnike
Charakteristika školského vzdelávacieho programu
TECHNICKÉ A INFORMATICKÉ SLUŽBY V ELEKTROTECHNIKE
Príprava v školskom vzdelávacom programe TECHNICKÉ A INFORMATICKÉ SLUŽBY v študijnom odbore 3917 M technické a informatické služby zahŕňa teoretickú výučbu podporenú výučbou podporenú získavaním praktických zručností na cvičeniach. Štátny vzdelávací program (ŠVP) zameraný na výchovu a vzdelávanie v odbornom smere 39 špeciálne technické odbory na stupni 3A klasifikácie vzdelania v EÚ podľa členenia ISCED (International Standard Classification of Education) umožňuje pripraviť absolventov so širokým všeobecno-vzdelávacím základom a s odbornými teoretickými vedomosťami a s praktickou spôsobilosťou tak, že je schopný vykonávať kvalifikovanú, cieľavedomú, samostatnú technickú a ekonomickú činnosť vo výrobných procesoch, v technickej príprave výroby, v materiálovom hospodárstve, pri administratívnych činnostiach, v personalistike, pri investičnom rozvoji a to v priemyselných odvetviach národného hospodárstva a na činnosti v oblasti tvorby a ochrany životného prostredia. Vzdelávací program v zameraní 03 na elektrotechniku umožňuje absolventom získavať všeobecné odborné vedomosti a zručnosti a kvalifikáciu na výkon náročnejších pracovných činností v oblasti elektrotechniky.
Predpokladom pre prijatie do študijného odboru je úspešné ukončenie základnej školy. Pri posudzovaní uchádzačov o štúdium sa berie do úvahy prospech a správanie na základnej škole, výsledky z matematiky a slovenského jazyka, MONITOR-9, prípadne úspechy v súťažiach pri splnení predpokladaných zdravotných požiadaviek. Konkretizácia kritérií na prijímacie skúšky vrátane bodového hodnotenia sa každoročne prehodnocuje a zverejňuje v súlade so zákonom. Výučba v prvom ročníku prebieha podľa inovovaného školského vzdelávacieho programu.vrátane bodového hodnotenia sa každoročne prehodnocuje a zverejňuje v súlade so zákonom. Výučba v prvom ročníku prebieha podľa inovovaného školského vzdelávacieho programu.
- Identifikačné údaje
Názov a adresa školy
Stredná odborná škola elektrotechnická
Brezová 2, 921 77 PiešťanyNázov školského vzdelávacieho programu
Elektrotechnika
Kód a názov ŠVP
39 Špeciálne technické odbory v elektrotechnike
Kód a názov študijného odboru
3917 M 03 technické a informatické služby
v elektrotechnike
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Vyučovací jazyk
slovenský
Druh školy
štátna
Dátum schválenia ŠkVP
30. august 2016
Miesto vydania
Stredná odborná škola elektrotechnická
Brezová 2, 921 77 PiešťanyPlatnosť ŠkVP
01. september 2016 začínajúc prvým ročníkom
- Kontakty pre komunikáciu so školou
Titul, meno, priezvisko
Pracovná pozícia
Telefón
e-mail
Mgr. Jozef Kolník
Riaditeľ
0948 513 777
kolnik.jozef@spsepn.edu.sk
PhDr. Miroslav Donoval
Zástupca riaditeľa
pre pedagogické činnosti
0917 467 863
donoval.miro@spsepn.edu.sk
Ing. Daniel Vido
Zástupca riaditeľa
pre TEČ
0917 467 863
Eva Rábarová
Hospodárka
0904 469 463
rabarova.eva@zupa-tt.sk
Mgr. Emília Sedláčiková
Výchovný poradca
0911 087 839
sedlacikova.emilia@spsepn.edu.sk
E-mail školy
skola@spsepn.edu.sk
Web stránka školy
spsepn.edu.sk
- Charakteristika absolventa
Absolventi skupiny študijných odborov 39 špeciálne technické odbory sú schopní vykonávať práce asistenta technických hospodárskych pracovníkov v priemyselných odvetviach národného hospodárstva, v súkromnom i štátnom sektore. Žiaci dokážu riešiť technické problémy, najmä technicky myslieť, analyzovať problémy, hľadať rôzne spôsoby a cesty ich riešenia, pohotovo sa rozhodovať. Tiež sú pripravení na výkon činnosti kontroly kvality životného prostredia, kontroly a posudzovania projektov územného plánovania a riadiť zásahy pri ekologických haváriách. Získané odborné, právne, všeobecné a ekonomické vedomosti a zručnosti absolventa sú zárukou optimálnych výkonov pri realizácii uvedených činností.
Pre kvalifikované vykonávanie uvedených činností získa absolvent štúdiom široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, s dostatočnou adaptabilitou na príbuzné odbory, je logicky mysliaci, schopný aplikovať nadobudnuté základné vedomosti, zručnosti a návyky pri riešení konkrétnych problémov, je schopný samostatnej práce i práce v tíme, sústavného samostatného sebavzdelávania s trvalým záujmom o sledovanie vývoja vo svojom odbore štúdiom odbornej literatúry, ovládajúci aj vybrané manuálne zručnosti. Je schopný využívať vedecky fundované metódy práce na zodpovedajúcej úrovni a cieľavedome, rozvážne a rozhodne jednať v súlade s právnymi normami spoločnosti a zásadami vlastenectva, humanizmu, etiky a demokracie. Absolvent získa také schopnosti a vedomosti a flexibilitu svojich schopností, ktoré umožňujú uplatniť sa na pracovnom trhu na Slovensku a v rámci Európskej únie.
Vzdelávací program akcentuje všeobecné vzdelávanie a široko profilujúce odborné vzdelávanie a vytvára tak predpoklady pre celoživotné vzdelávanie a sebarealizáciu absolventov jednotlivých odborov.- Učebný plán
Kategórie a názvy vzdelávacích oblastí
Ročník
Spolu
Všeobecné vzdelávanie
1.
2.
3.
4.
Jazyk a komunikácia
34
slovenský jazyk a literatúra
3
3
3
3
12
prvý cudzí jazyk
3
3
3
3
12
druhý cudzí jazyk
3
3
2
2
10
Človek, hodnoty a spoločnosť
7
etická výchova/náboženská výchova
1
1
0
0
2
dejepis
1
1
0
0
2
občianska náuka
1
1
1
0
3
Človek a príroda
3
ekológia
0
0
0
0
0
fyzika
3
0
0
0
3
chémia
0
0
0
0
0
biológia
0
0
0
0
0
Matematika a práca s informáciami
12
matematika
4
4
2
2
12
informatika
0
0
0
0
0
Zdravie a pohyb
8
telesná výchova
2
2
2
2
8
Disponibilné hodiny
Pridané do Matematika... – 4 hod.
SPOLU – všeobecno-vzdelávacie
21
18
13
12
64
Odborné vzdelávanie
1.
2.
3.
4.
Spolu
ekonomika
2(1)
2
3
3
10(1)
administratíva a korešpondencia
2(2)
2(2)
2(2)
2(2)
8(8)
účtovníctvo
0
2
3
3(3)
8(3)
výpočtová technika
2(2)
2(2)
2(2)
2(2)
8(8)
prax
0
0
2(2)
0
2(2)
aplikovaná prax
0
0
2(2)
0
2(2)
elektrotechnológia
2
0
0
0
2
strojníctvo
0
3(2)
0
0
3(2)
povinne voliteľný predmet
manažment osobných financií
0
0
2(2)
0
2(2)
aplikovaná ekonómia
0
0
2(2)
0
2(2)
1. voliteľný predmet
digitálne multimédiá
0
0
0
2(2)
2(2)
softwarové aplikácie
0
0
0
2(2)
2(2)
2. voliteľný predmet
seminár z ekonómie
0
0
0
2(2)
2(2)
príprava na podnikanie
0
0
0
2(2)
2(2)
Činnosť
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
Vyučovanie podľa rozpisu
33
33
35
32
Maturitná skúška
-
-
-
1
Časová rezerva(účelové kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výchovno-vzdelávacie akcie ai.)
7
6
6
6
Účasť na odborných akciách
-
1
1
-
Spolu týždňov
40
40
40
37
Poznámky k učebnému plánu:
- Trieda sa môže deliť na skupiny podľa súčasne platnej legislatívy.
- Predmety etická výchova/náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov minimálne v rozsahu 1 týždennej vyučovacej hodiny v 1. ročníku. Predmety nie sú klasifikované, na vysvedčení a v katalógovom liste žiaka sa uvedie „absolvoval/-a“.
- Žiaci si môžu podľa záujmu a potrieb vybrať voliteľné predmety podľa ponuky odborných voliteľných a povinne voliteľných predmetov. Na štúdium voliteľných predmetov možno vytvárať skupiny žiakov z rôznych tried alebo ročníkov. Voliteľné predmety sú klasifikované.
- Pre kvalitnú realizáciu vzdelávania je potrebné vytvárať podmienky pre osvojovanie požadovaných praktických zručností a činností formou cvičení (v laboratóriách, dielňach, odborných učebniach, cvičných firmách a pod.) a odbornej praxe. Na cvičeniach a odbornej praxi sa môžu žiaci deliť do skupín, najmä s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a na hygienické požiadavky podľa platných predpisov. Počet žiakov na jedného učiteľa praktického vzdelávania je stanovený platnou legislatívou.
- Žiaci v každom ročníku absolvujú exkurzie (2 dni v školskom roku) na prehĺbenie, upevnenie a rozšírenie poznatkov získaných v teoretickom vyučovaní. Exkurzie sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Pripravuje a vedie ich učiteľ, ktorého vyučovací predmet najviac súvisí s obsahom exkurzie.
- Povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov študijných odborov stredných odborných škôl v SR je učivo „Kurz ochrany života a zdravia“. Obsah učiva sa realizuje účelovými cvičeniami a samostatným kurzom na ochranu života a zdravia. Cvičenia sa uskutočňujú v 1. a 2. ročníku priamo v teréne. Samostatný kurz je organizovaný v 3. ročníku a je súčasťou plánu práce školy.
- Súčasťou vyučovania môže byť aj týždenný výchovno-výcvikový kurz v prvom a v druhom ročníku. Organizuje sa v rozsahu 5 dní (7 hodín denne) počas školského roka. Realizuje sa formou LVVK, plaveckého alebo turistického kurzu.
- Odborná prax je súčasťou predmetu prax a absolvuje sa počas štúdia v druhom a treťom ročníku, vždy v rozsahu 10 pracovných dní (6 hodín denne).
- Charakteristika vzdelávania
a) Cieľom vzdelávania v študijnom odbore technické a informatické služby v elektrotechnike je poskytnúť žiakom školy dostatočné vedomosti a zručnosti vo vedení administratívy, účtovníctva, personalistike, finančného hospodárenia, efektívneho využívania IKT, podnikateľských zručností najmä v elektrotechnike, oblasti obchodných činností a práva s ktorými absolvent nachádza uplatnenie v ďalšom štúdiu či odbornej praxi.
b) Počas štúdia žiak získava vedomosti a zručnosti v ekonomických činnostiach v oblasti marketingu, manažmentu, mzdách, skladového hospodárstva, bankovníctva, cudzojazyčnej obchodnej korešpondencie, je schopný pracovať samostatne ale aj v tíme.
c) Absolvent vie urobiť analýzu podnikových činností, získavať poznatky z firemných procesov, navrhnúť systém riadenia a kontroly, osvojiť si IKT a využívať, prevádzkovať a aplikovať ich pre svoju činnosť.
d) Absolvent môže počas štúdia získať Osvedčenie o odbornej spôsobilosti elektrotechnikov a niekoľko ďalších certifikátov a osvedčení potvrdzujúcich jeho odborné vedomosti a zručnosti.