Študenti 2. ročníka sa zúčastnili v piatok 26. januára 2024 na podujatí k Medzinárodnému dňu holokaustu – 79. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschvitz – Brinkenau. Po príhovore predsedu židovskej obce v Piešťanoch Karola Ambru a politického analytika Grigorija Mesežnikova sme sa zastvili v čase a uvedomili si dôsledky genocídy. Empatiu v nás vzbudil aj krátky monologický dokument o Helene Weinwurmovej, ktorá prežila koncentračný tábor v Osvienčime. Celkovú atmosféru doby dokreslil film od režiséra Petra Bebjaka „Správa“ z roku 2020. Tento film je výpoveďou o hrdinstve slovenských väzňov – Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora a informovať rodákov a spojencov o nesmiernom utrpení nevinných ľudí, ktoré museli akoby zázrakom prežiť.
Hovorilo sa o fašizme, utrpení, genocíde, o odsudzovaní ľudí na základe inakosti, o nadradenosti a o tom, ako si musíme aj v dnešnej dobe pripomínať zverstvá toho obdobia.
Počas druhej svetovej vojny sa 23. marca 1942 uskutočnil odsun židovských dievčat, žien a matiek z Piešťan na železničnú stanicu a potom do Petržalky. Odtiaľ boli deportované do koncentračných táborov v nacistami obsadenom Poľsku. Obyvatelia Piešťan boli svedkami i priamymi účastníkmi arizovania majetku židovského obyvateľstva, podnecovania a rozširovania nevraživosti, psychického a fyzického šikanovania a množstva iných prejavov neznášanlivosti. Deportácie pokračovali aj ďalej a celkovo sa z táborov nevrátilo naspäť domov do Piešťan 1067 židov.