Stredoškolská odborná činnosť je súťaž zameraná na 17 odborných oblastí (prírodovedné, technické, humanitné a spoločensko-vedné odbory), ktorej cieľom je podpora a vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov SŠ, rozvíjať tvorivé kompetencie žiakov, kritické myslenie, odborné-teoretické vedomosti a odborno-praktické schopnosti a zručnosti.
Krajského kola v tomto ročníku sa zúčastnilo 25 žiakov našej školy, ktorí súťažili vo viacerých odborných oblastiach a všetci získali certifikát úspešného riešiteľa SOČ. Tento rok sme boli mimoriadne úspešní. Získali sme viaceré medailové umiestnenia:
Adam Bučko zo 4.C triedy zvíťazil s prácou Návrh a modelovanie rodinného domu,Simona Masárová a Katarína zo 4.B triedy získali druhé miesto s prácou Virtuálna realita, Šimon Lichanec a Daniel Primič zo 4.B triedy sa umiestnili na treťom mieste za prácu Multimediálne tablo a Matej Hudcovič zo 4.D - tretie miesto za prácu Dron,
Lukáš Benko, Dominik Hlavačka, Marko Radosavljevič zo 4.Btriedy získali tretie miesto za prácu Lazarus.
Víťazom blahoželáme a všetkým zúčastnením ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.
Úspech na krajskom kole SOČ...
Byť odlišný je normálne...
21. marca si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Aby sme prejavili podporu a zároveň zvýšili povedomie o tomto syndróme, zapojili sme sa aj tento rok spoločne do ponožkovej výzvy. V tento deň si preto na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia - líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme. A presne tak, ako aj pár zdanlivo nesúrodých ponožiek dobre plní funkciu a zahreje nohy, tak aj ľudia s Downovým syndrómom k nám – bežným ľuďom patria, obohacujú naše životy, sú neodmysliteľnou súčasťou rodín, školských kolektívov, športových družstiev – ich inakosť ich nesmie diskriminovať. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že chápeme, že inakosť je normálna a patrí do nášho života, že ju akceptujeme.
Matematický náboj 2025...
10 žiakov našej školy sa v piatok 14.3.2025 zúčastnilo tímovej súťaže Matematický náboj, ktorá sa uskutočnila v UPeCe v Mlynskej doline v Bratislave. V kategórii Junior súťažili Oliver Kocian, Richard Čumpelík, Samuel Mesák, Matúš Darmo (1.A) a Tadeáš Úradník (1.D), ktorí vypočítali 20 príkladov a lepšie ako naši sa umiestnila, okrem gymnázií, iba jedna odborná škola. Seniori Samuel Gálik (3.A), David Trebatický, Alex Miškev, Denis Poturnaj (3.C), Tomáš Plačko (3.D) boli menej úspešný, vypočítali 9 príkladov. Každopádne si matematiku užili inak, keďže nesúťažili ako jednotlivci, ale ako družstvá, čo je v tomto predmete ojedinelé.
Knižné burza...
Maturitné skúšky začali....
Nastal ten čas, keď na stredných školách je akosi krajšie. Po chodbách sa ráno začnú pohybovať študenti v slávnostnom oblečení. To je signál, že začali maturitné skúšky, konkrétne ich písomná časť. Pre každú strednú školu je to zaťažkávacia skúška. Od vedenia školy, koordinátora, administrátorov, cez učiteľov, ale hlavne pre žiakov. Na SPŠE od utorka do štvrtka 106 štvrtákov písalo svoje testy a práce zo slovenského a anglického jazyka, 33 si vybralo aj dobrovoľnú maturitu z matematiky. Ostatní študenti museli uvoľniť triedy, a tak absolvovali prednášku, projektové vyučovanie, workshop na témy ako finančná alebo mediálna gramotnosť. Dezinformácie nie sú len záležitosťou nevzdelaných alebo menej vzdelaných ľudí, ale všetkých ľudí. Preto treba učiť ľudí kriticky myslieť. Dezinformácie, hoaxy sú najčastejšie šírené cez sociálne siete. Na otázku Mateja Čačíka, ktorý viedol workshop, koľko času trávite denne na sociálnych sieťach, študenti odpovedali a zistili sme že od 15 minút po 10 hodín - priemer 2,5 hodiny. Ak sa naša pozornosť na workshope strácala, tak sme sa osobne zúčastnili štatistiky. Kto bol „za“, išiel k oknám vpravo, kto „proti“, išiel k oknám vľavo a ten kto to neriešil, išiel do stredu. Na záver sa študenti pýtali Mateja na jeho pobyt v Číne na americkej univerzite, kde rok študoval. Jedna z dôležitých vedeckých informácií ktorá odznela bola, „časté interakcie na sociálnych sieťach sú spojené so stratou šedých buniek a závislosťou“. Viac foto na FB školy.
5