Vedeli ste, že od roku 2022 je 22. september ustanovený za Pamätný deň rešpektu a eliminácie nenávistných prejavov na deťoch? Občianske združenie „Integrácia svieti pre všetky deti rovnako“ a jej ďalší partneri, zorganizovali najväčšiu športovo-charitatívnu akciu na Slovensku – Deň rešpektu a športu. Na tribúnach štadióna Antona Malatinského v Trnave sedelo približne 18.000 žiakov druhého stupňa ZŠ a študentov stredných škôl. Medzi nimi aj druháci a tretiaci našej školy. Celé podujatie sa nieslo v duchu dôležitého hesla pre deti aj dospelých, ktoré znie, že BYŤ SLUŠNÝ JE COOL. Počas podujatia poskytovali pracovníci Prevencie kriminality informácie deťom a pedagógom, ako postupovať v prípade, keď sa stanú svedkami či obeťami šikany. Deti zabávali viacerí slovenskí interpreti, či exhibičný futbalový zápas osobností projektu Integrácia s bývalými osobnosťami futbalovej reprezentácie. Okrem toho bol Deň rešpektu a športu spojený s benefičnou akciou, ktorej výťažok poputuje na dobročinné účely. Viac foto na FB školy.
Novinky
BYŤ SLUŠNÝ JE COOL...
- 1
Za literatúrou na Oravu...
Žiaci druhého ročníka školský rok zahájili literárno-poznávacou exkurziou o autoroch z obdobia realizmu. Najskôr sa zastavili v Jasenovej, v rodisku Martina Kukučína, kde sa dozvedeli veľmi zaujímavé informácie nielen ako o spisovateľovi, ale i o uznávanom lekárovi.
Druhým miestom boli Leštiny, ktoré sa pýšia artikulárnym evanjelickým kostolom, do ktorého chodieval Pavol Országh Hviezdoslav. Doteraz kostolík zdobí lavica s erbom rodiny Országhovej. Opis tohto čarovného miesta je prítomný vo veľkolepom diele Hájniková žena.
V Dolnom Kubíne žiaci načerpali zaujímavé informácie o Hviezdoslavovi. Najviac ich očarila vedomosť, ktorú sa v učebnici nedočítajú, že bol vášnivý rybár a fajčiar. Putovanie po Orave študenti ukončili splavom na plti okolo Oravského hradu. Splav nám spríjemnili pltníci výkladom o výnimočnosti tohto kraja a histórii pltníctva. Navštívením týchto miest autentickým spôsobom prebehlo opakovanie učiva z prvého ročníka.
Veríme, že exkurzia zanechala u našich študentov neopakovateľný zážitok. Viac foto na FB školy.
Úvod do nového školského roka...
Za krásneho slnečného septembrového počasia sa na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej začal nový školský rok. Opäť je nás o niekoľko desiatok viac, pribudli žiaci, ale aj noví učitelia. Tak len vykročiť tou správnou nohou, s dobrou náladou a jasnou mysľou do ďalších dní tohto školského roka...
Záver roka v škole...
Známky na vysvedčenie sú uzavreté, prázdniny klepú na dvere, učebnice odovzdané, vonku sa oteplieva... To je ten správny čas, aby žiaci so svojimi učiteľmi opustili školské triedy a naše pekné mesto a vydali sa za novými zážitkami, kultúrou a zábavou. A tak výlet vláčikom do Trenčína bol spestrený návštevou laserového centra. V Bratislave snáď už boli všetci, ale možno na hrade, v Dóme sv. Martina alebo v Slovenskej národnej galérii ešte nie. Spoznali tvorbu najznámejších slovenských maliarov akými sú Benka, Galanda, Bazovský, Fulla, Medňanský, Bidelnica.... Piešťanské gitarové múzeum tiež prekvapilo a zaujalo chlapcov, hlavne jeho interaktívna časť. Ďalej si niektorí žiaci pozreli priestory klubu Káčko v Trnave. S psychologičkami predebatovali rôzne témy. Káčko je kontaktným bodom pre ľudí v krízových životných situáciách a špecifickou krízovou službou. Ani v trampolínovom parku Cyberjump v Bratislave nebolo zle. Vyšantili sa chlapci aj dievčatá. Okrem toho sa v areáli školy konali triedne brigády – upravoval sa náš školský areál, strihalo sa, zametalo, hrabalo, kosilo, čistilo...V triedach sa čistili lavice, niektorí si dokonca sami vymaľovali dvere do triedy. Prázdniny a zaslúžený oddych môže prísť! Viac foto na FB školy.
9
Pohľad do minulosti...
Po stopách histórie sa vybrali študenti druhého ročníka do Poľska. Cieľom poznávania bol koncentračný tábor Osvienčim – Auschwitz (1940). Po úspešnom skenovaní batožiny a ozvučení našich hláv (slúchadlá) nás sprievodkyňa informovala o tichom a pietnom mieste, kde zahynulo 1 100 000 väzňov: Židia (najviac z Poľska, 3 000 000), Slovania, Rómovia... Pred vstupom sme sa zastavili pri bráne s nápisom: „ARBEIT MACHT FREI“, ktorý by sme preložiť ako: „PRÁCA OSLOBODZUJE“. Realita však bola iná, spájala sa so smutným pohľadom na protézy, nočníky, okuliare, koberce a ponožky z ľudských vlasov. V pracovnom tábore Brezinka – Birkenau (1942) sme nahliadli do ubytovacích priestorov (bývalé stajne) s trojposchodovými pričňami. Známa je tu rampa, kde členovia „Sonderkommanda“ realizovali selekciu – či budú ľudia väznení, alebo život im skončí v plynovej komore. Študentov zaujali najmä kápovia, dozorcovia, označení modrým trojuholníkom, ktorí boli výlučne kriminálnici. Exkurzia nás stíšila, pripomenula udalosti, ktoré by sa nemali nikdy zopakovať.