V praxi je momentálne najpoužívanejší jazyk Micro Phyton. Naši žiaci prídu do praxe o 3 až 8 rokov, a to už bude u mikropočítačov top jazykom C#. Ing. Jozef Dragula a konzultant Ing. Roman Kiss (autor PMI80, PMD85, PC80, 10-násobný Microsoft MVP, atď...), bývalý „spoluteslák“ spolu vedú žiakov k využívaniu LoRaWAN a NB-IoT sietí v spolupráci s Orange SK. Robili na projektoch End-To-End končiace v Azure IoT Central pre zber a vyhodnotenie “telemetry dát” zo senzorov. V Cloude majú vybudované spracovanie zaslaných dát do grafických priebehov a permanentne tam zasielajú zmeny dát na sade asi 10 senzorov do laboratória v škole.
V školskom roku 2024/25 sa na SPŠE koncentrujú na stranu Device a od úplného začiatku pripravujú študentov, aby vedeli „Smart Device“ naprogramovať a posielať telemetrické dáta zo senzorov na Cloud.
Spoločne vedú žiakov k čo najrýchlejšiemu použitiu C# na zmenu mikropočítača na pracujúci stroj. Každý žiak na prvých hodinách programovania dostane „Smart Device“ (mikropočítač), a následne si ho postupne pripravuje na prácu s Visual Studiom. Sme možno jediná priemyslovka na Slovensku, ktorá takto používa C#. Používame „NanoFramework“ a metodiku „debuggovania“, ktorú C# v tejto kombinácii umožňuje. Takéto „debuggovanie“ jazyk Micro Phyton neumožňuje, preto sme sa rozhodli pre C#. Žiaci tak môžu postupovať veľmi rýchlo a priebežne si na mikropočítači môžu overiť prácu svojho programu. Majú k dispozícii jedno a dvojjadrové mikropočítače (AtomLite, S3, C3, C6), snímače teploty, tlaku, vlhkosti, prítomnosti, pohybu, indikátory z RGB LED ako bargrafy, LED polia 8x8, 8x16. Celkovo máme v takejto príprave 30 žiakov, ktorí sa na tento spôsob práce (práca s mikropočítačom v ruke) prihlásili a tvrdo na ňom pracujú. Na konci tretieho ročníka najšikovnejší žiaci z III.C na LED poli 8x16 púšťali pohyblivé nápisy a na konci štvrtého ročníka budú autonómnym robotom vedieť nájsť priechod v ohrade, prípadne oskenovať prekážku a odlíšiť okno a dvere, a následne vybehnúť dverami von. Jedna z vízií je naprogramovať mikropočítač na spracovanie obrazu z kamery, čo dokážu len profesionálne grabery kamier. Tu už bude potrebné použiť umelú inteligenciu (AI). Prvé výsledky práce týchto študentov môžete uvidieť 3.12.2024 na Dni otvorených dverí (DOD) v SPŠE Piešťany. Každého samozrejme zaujíma, kde sa horeuvedené programovanie dá použiť prakticky v reálnom živote. Prvé použitie plánujeme pri výrobe Družice do súťaže CANSAT, do ktorej nás škola prihlásila. Družica bude vypustená vo výške 1 kilometer. Mikropočítač bude spolu so senzormi umiestnený v družici a počas letu družice bude snímať teplotu, vlhkosť a tlak, a aj iné dáta, a následne ich posielať rádiovým signálom na zem minimálne raz za sekundu. Na zemi ich budeme prijímať a vyhodnotíme ich formou grafu.
Spoločne s Ing. Kissom a Ing. Dragulom konštatujeme a nechce sa nám veriť, že sa na SPŠE Piešťany podarilo vybudovať robotické laboratórium vďaka finančnej pomoci zriaďovateľa TTSK Trnava a boli vytvorené veľmi dobré podmienky na napredovanie študentov v oblasti Robotiky a Programovania C# priamo na mikropočítačoch.
Záverom ďakujeme Ing. Romanovi Kissovi, Ing. Jozefovi Dragulovi, firmám Orange SK a Sharp za sponzorskú spoluprácu.