• Novinky

            • Škola bontónu...

            • 8. februára 2024 našu školu navštívil pán Kamil Fojtík z historicko - umeleckej spoločnosti Bojník z Bojníc. Študentov prvých a druhých ročníkov upútal dobovým barokovým kostýmom a oboznámil ich s tým, čo je to bontón alebo etika, ako sa správať v slušnej spoločnosti....
              V modelových situáciách si študenti vyskúšali ako sa slušne pozdraviť, podať ruku, ako sa správať k dámam, ako sa správať v kine alebo v  divadle.... Veľmi zaujímavá bola "reč príboru", ktorou dokážeme povedať, ako nám chutilo alebo že sme s jedením skončili. Pán Fojtík pochválil našich študentov za aktivitu a záujem a žiaci ho odmenili dlhým potleskom.
              Dúfame, že si študenti zapamätali čo najviac a pravidlá bontónu budú využívať v každodennom živote.

            • Valentín sa blíži...

            • Nezabudnite na našu netradičnú "valentínsku poštu". Prečo netradičnú? Nuž, u nás na škole sa valentínsky sviatok berie aj ako pochválenie, potešenie, poďakovanie a rozosmiatie... Napíšte tomu, koho máte radi, kto Vám pomohol alebo potešil alebo Vám dobre navaril, koho prácu si vážite, koho by ste radi stretli aj o 20 rokov. U nás Valentín nie je len o zamilovanosti, ale aj o radosti z toho, že mám takého priateľa, učiteľa, kamarátku, kolegu... tak neváhajte a berte pripravené lístočky a obálky do ruky. Presne na Valentína budú valentínsku poštu doručovať adresátom naša Ledka a Ledko - maskoti školy. Len čitateľne označte meno a triedu. Krásneho Valentína Vám všetkým prajú členovia školského parlamentu!

            • Medzinárodný deň holokaustu

            • Študenti 2. ročníka sa zúčastnili v piatok 26. januára 2024 na podujatí k Medzinárodnému dňu holokaustu – 79. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschvitz – Brinkenau. Po príhovore predsedu židovskej obce v Piešťanoch Karola Ambru a politického analytika Grigorija Mesežnikova sme sa zastvili v čase a uvedomili si dôsledky genocídy. Empatiu v nás vzbudil aj krátky monologický dokument o Helene Weinwurmovej, ktorá prežila koncentračný tábor v Osvienčime. Celkovú atmosféru doby dokreslil film od režiséra Petra Bebjaka „Správa“ z roku 2020. Tento film je výpoveďou o hrdinstve slovenských väzňov – Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora a informovať rodákov a spojencov o nesmiernom utrpení nevinných ľudí, ktoré museli akoby zázrakom prežiť.

              Hovorilo sa o fašizme, utrpení, genocíde, o odsudzovaní ľudí na základe inakosti, o nadradenosti a o tom, ako si musíme aj v dnešnej dobe pripomínať zverstvá toho obdobia.

              Počas druhej svetovej vojny sa 23. marca 1942 uskutočnil odsun židovských dievčat, žien a matiek z Piešťan na železničnú stanicu a potom do Petržalky. Odtiaľ boli deportované do koncentračných táborov v nacistami obsadenom Poľsku. Obyvatelia Piešťan boli svedkami i priamymi účastníkmi arizovania majetku židovského obyvateľstva, podnecovania a rozširovania nevraživosti, psychického a fyzického šikanovania a množstva iných prejavov neznášanlivosti. Deportácie pokračovali aj ďalej a celkovo sa z táborov nevrátilo naspäť domov do Piešťan 1067 židov.

            • Učíme sa od odborníkov...

            • O tom ako vyzerá práca v redakcii, ako sa píšu články, robia rozhovory, podcasty alebo natáčajú reportáže, prišli štvrtákom a druhákom z odboru MUM porozprávať Maťa Beňová a Marek Orihel z portálu aktuality.sk, ktorí bez váhania prijali pozvanie pani učiteľky Glasnákovej.
              Z pozície skúsenej redaktorky a moderátorky nám prednášala Maťka. Marek, ktorý je zároveň absolventom našej školy, sa nám predstavil ako kameraman a fotograf. Za obohacujúcu prednášku veľmi pekne ďakujeme.
              Zároveň patrí vďaka aj pani učiteľke Chrvalovej, pani učiteľke Piovarčiovej a žiakom 4.B, ktorí zvládli na poslednú chvíľu pripraviť live videopodcast a vyspovedali Mareka, ktorý porozprával aj o študentských časoch na SPŠE.

            • Valentínska kvapka krvi

            • Valentín je za dverami, ale termíny na hematologicko-tranfúznom oddelení piešťanskej nemocnice sa míňajú. A tak sa naši žiaci a niektorí učitelia vybrali darovať krv už koncom januára. Ďalšia skupinka pôjde v inom voľnom termíne. Vyše 20-ročná tradícia na priemyslovke stále pokračuje. Chlapci a dievčatá začínajú s darcovstvom už v treťom ročníku ako prvodarcovia a neskôr pokračujú samostatne. Je to úžasná tradícia a vzácne gesto, ktoré si spoločnosť váži.

              Pred dverami hematologicko-tranfúznej stanice sa 24.januára2024 stretli, aby darovali to najvzácnejšie, títo študenti a učitelia:

              Masariková Katarína 3.C, Zálešák Lukáš 3.B, Hanic Ľuboš 4.A, Gábriž Šimon 4.B, Boháč Martin 4.B, Janiska Maxim 4.B, Jurek Adrián 4.B, Vratislav Jamrich 4.C, Tatranský Adam 4.C,Vatrt Matúš 4.C,  Šulovský Šimon 4.C, Joštic Lukáš 4.C, Joštic Tomáš 4.C, Poturnaj Emil 3.B, Ing. Miroslav Dusík, Mgr. Glasnáková Janka, Mgr. Florková Andrea.

              V ďalšom termíne sú prihlásení  Vavrová Michaela 3.C, Mgr. Ďurčeková Ľubica, Mgr. Bránik Matúš, Mgr. Pupík Stanislav. 

              Všetkým úprimne ďakujeme!